En Etkili Muska Türleri

İnanç hayatın her alanında ve döneminde insana güç verir. Muskanın da insanı bazı kötülük, hastalık veya nazardan koruduğuna inanılır. Dünyanın birçok kültüründe olduğu gibi İslam kültürü ve coğrafyasında da muska inancı geniş bir yer tutar. Peki Muska nedir, muska türleri nelerdir? Genelde meşin ve deri kılıflar içinde olsa da gümüş ve altın kılıfların da tercih edildiği görülür Muska kötülük ve nazarı uzak tutsun diye boyundan asılan veya insanın sürekli yanında taşıdığı, çeşitli şeylerin yazıldığı kağıttır. Peki etkili muska yapımı nasıl olur, muska işe yarar mı? İşte tüm bu soruların yanıtı.

Muska nedir?

Muska, içerisinde çeşitli yazı ve sembollerin yazıldığı kağıttır. Deri, meşin, gümüş ya da altın kılıflar içerisinde muhafaza edilerek boyna asılır ya da bir şekilde insan yanında taşır. İslam coğrafyası ve inancında kullanılan muska türü hamaylı (diğer adıyla hamail) olarak bilinir. Dört köşeli bu muskadaki kağıda ayet, süre, hadis ya da bir dua yazar. Bazen Allah’ın doksan doksan isminin yazıldığı da olur.

Bunların dışında yine muskalarda peygamberin, meleklerin, İslam ve tarih adına önemli ve efsanevi kişilerin isimleri yazar. Günümüz diliyle anlaşılmaz bazı tılsımlı cümle ve sözler, yıldız işaretleri, simgeler, işaret, rakam, hayvan ve insan resimleri gibi çeşitli semboller de muskalarda yer alır.

Muska Türleri Nelerdir?

Geçmişte ve günümüzde kullanılan çok sayıda muska türü vardır. Muska türleri daha çok muska sahibi olmak isteyen kişinin istek ve ihtiyacına göre şekillenir. İnsanlar ihtiyaçlarına yanıt bulmak için bu güçlü inanç evreninden faydalanmak ister. Hocalar veya medyumlar tarafından hazırlanan muskalar ile yanıt aradıkları soru ve sorunlar hakkında bir çözüm yolu bulmuş olurlar.

İyi etki yapacak olan muskalar olduğu kadar kötü enerji verecek olan muskalar da söz konusudur.

Muska türleri nelerdir?’ sorusuna yanıt olarak şunlardan bahsedebiliriz; Bebek Muskaları, Kısmet Kapama ve Soğutma Muskası, Kısmet Muskaları, Amentü muskası, Denenmiş Aşk Muskası, Uğur Getirmesi İçin Muska, Kendini Sevdirme Muskası,Çekicilik ve seksilik için muska, Çocuğu olmayanlar için muska, Kız Bağlama Muskası, Evlenmek İçin Muska.

Etkili Muska Yapımı Nasıl Olur?

Muskanın işe yaraması için, etkili muska yapımı şekline uygun olması gerekir. Muska yapımı ve muska yapım malzemeleri son derece kolay ve basittir. Bir kalem ve kağıt muska yağmak için yeterli malzemelerdir. Kılıf kısmı ise farklı malzemelere ve yapım şekillerine göre değişse de muska dediğimiz kağıt ve kağıtta yazan yazıdır.

Avuç içi büyüklüğündeki bir kağıda çeşiti yazı, dua, hadis, ayet, tılsım, simge, rakam gibi şeyleirn yazılmasıyla oluşturulan muskalarda etkilenecek olan kişinin isim ve osy ismi de yer alır. Muskalarda ayetlerin ters yazılışı da görülür bazen.

Muska görünüş itibariyle genelde üçgen bir şekle sahiptir. Bu şeklin verildiği malzeme kılıfıyla alakalıdır ve bu kılıflar deriden, meşinden, altın ya da gümüşten yapılır. Bu muhafaza kılıfı yapılırken su geçirmez olmasına dikkat edilir. Muskaya yazılan yazının silinmemesi için en etkili muhafaza yöntemi neyse o kullanılır. Çünkü suya temas halinde ya da başka sebeplerle muskadaki yazı bozulur ya da silinirse muskanın tesiri ortadan kalkar.

Muskalar nasıl bozulur?

Muskanın yapılış amacı çok önemlidir. İyi niyetli ve koruyucu muskalar olduğu gibi, kötü niyetle hazırlanmış muskalar da vardır. Bu durumda muskanın bozulması söz konusudur. Peki, muska nasıl bozulur?

İki farklı muska bozma yöntemi vardır. Birincisi, hazırlanan muskanın ele geçirilerek içindeki yazının bozulması ve silinmesi yöntemidir. Çoğu zaman bunu yağmak zor ve imkansız olabilir. Çünkü kötü niyetle muska yaptırmış olan kişinin kimliğini saklı tutması ve gizlemesi gibi bir durum vardır.

İkinci ve daha sık başvurulan muska bozma yöntemi ise büyü bozma duası okumaktır. Kötü niyetle yapılmış muska binevi büyüdür. Bu yüzden büyü bozma duası ile bertaraf edilebilir.

Muskanın bozulması için okunan büyü bozma duası Felak ve Nas sürelerinin peş peşe üçer defa okunması suretiyle icra edilen Muavvizeyetyn duasıdır. Kötü muskanın hedefi olan kişi tarafından bizzat okunabileceği gibi bir yakını tarafından da vekaleten okunabilir.

Muska İşe Yarar Mı?

İnanç dünyamızın en önemli somut kültürlerinden birisi de muskadır. Tüm Müslüman coğrafyasında olduğu gibi, farklı isim ve şekillerle diğer kültürlerde de yer almaktadır. Eski Türk, Altay ve Orta Asya Türki topluluklarında Tumar, ya da Tomar adıyla bilinen bir türü mevcuttur. Tonguz ve Moğol dillerinde de benzer isimlerle yer alır.

Muskanın etkili olması ve muska işe yarar mı sorusuna nitelikli bir yanıt olması, inancımızın ve duamızın gücüyle orantılıdır. Bazı durumlarda kötü niyetli hazırlanmış muskalar da işe yaramakta ve etkisini göstermektedir. Bu durumlarda, yukarıda bahsedildiği gibi büyü bozma duası okunarak durumun üstesinden gelinir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir