Hipnotizma

Hipnotizma günümüz insanlarını iki farklı gruba ayırmış durumdadır. Bu ayırımlardan biri hipnoza inanmak diğeri ise hipnoza inanmamaktır. Hipnoz var oluşumuzla beraber gelmiş bir şeydir aslında. İnsan farkında olmadan bile bazen kendi kendini hipnoz edebilmektedir fakat bu hipnoz nasıl yapılır gibi bir sorunun cevabı olamayacaktır.

Hipnotizma Mümkün mü?

Hipnoz aslında mümkün ve yapılmakta olan bir şeydir. Hatta bazı bilim adamlarının bitkileri ve hayvanları hipnoz ederek verimliliklerini arttırdığını söylemektedirler. Bazı psikolojik yöntemler arasında da hipnoz etmek bulunmaktadır. Aklımıza hipnotizma nedir sorusu geldiğinde direk psikologları düşünmemiz bunun mümkün kılınışının bir kanıtıdır.

Hipnotizma Kimlere Yapılabilir?

Hipnotizma zihinsel bir engeli olmayan her insan bireyinde denenmekte ve yüksek oranlarda sonuçlar alınmaktadır. Bazı hastaların hipnoz ile daha çabuk iyileştiği de görülmüştür. Bu da bize hipnozun gücü küçümsenmeyecek kadar önemidir gibi çağrışımlar yapmaktadır. Hipnoz olmak için hipnotizmaya inanmak ve kendinizi rahat bırakmanız gerekmektedir. Kendini sürekli kasan ve tedirgin insanlara hipnotizma yapmak pek mümkün değildir. Hipnotizma yapılan ortam o kişinin rahat ettiği bir ortam olmalıdır.

Hipnotizma Ne İşe Yarar?

Hipnoz aslında günümüzde cansız varlıklara yapılan telekinezi dediğimiz yönteme benzemektedir. Hipnoz aslında insan beynine veya diğer canlılara zihinsel ve mantıksal yolla yapılan telekinezidir. Sadece amaç bir şeyleri hareket ettirmek değil de bir şeyleri durdurmaktır. Bu zihinsel yorgunluk olabilir veya zihinsel bunalım olabilir. Bunları yok etmek mümkün değildir fakat hipnoz ile bunları düşünmeyi durdurmak mümkündür.

Süt vermeyen bir annenin hipnoz yöntemiyle süt vermesini sağlayan çalışmalar bulunmaktadır. Bilim alanında ve tıp alanında da istemeden de olsa sıkça kullanılan hipnoz yöntemleri vardır. Hipnozun gücü çok çeşitli alanlarda kullanılmasına rağmen buna inanmayan insanlar bunu bilim dışı olarak görmektedir.

Hipnotizma Bilimsel midir?

Bilimsel olarak bir hipnotizma veya hipnoz sözcüğü geçmemektedir. Fakat zihnimizin olduğu bir gerçektir ve onu dinlendirmek gerektiği birçok tıpçı tarafından söylenmektedir. Fakat her zihnimiz dinlendiğinde hipnoz olmuş olmayız. Bazen zihnimiz yemek yerken veya koşarken de dinlenebilir fakat hipnoz için yeterli sakinlik sağlanmalıdır. Sakin ve huzurlu bir ortamda ancak hipnoz mümkündür. Tıpkı kesintisiz bir uyku çekmek için sessiz ve sakin bir yerde uyumak gibi. Bilimsel bilgilerin içinde bulunan bu bilgiler hipnozun mümkün olduğunun bir kanıtıdır.

Kendimizi Nasıl Hipnotize Edebiliriz?

Aslında günlük hayatta kendimizi hipnoz etmekteyiz fakat bunun farkında değiliz. Uyuduğumuz zaman aslında kendimizi dolaylı yoldan da olsa hipnoz etmiş sayılırız. Vücudumuz ve beyin fonksiyonlarımız yavaşlar zihin dinlenmeye başlar. Bazen de bir başkası bizi hipnoz eder aslında ama biz bunun da farkında olmayız. Birinden gerçek anlamda hoşlandığınızda o kişinin dedikleri ve yaptıkları sizin için önemlidir tıpkı hipnozdaki gibi. Onu memnun etmeye çalışır ve isteklerini önemsersiniz. Bu aslında hipnotizma nedir diye soranların çok sayıda yaşadığı bir durumdur. Çünkü aslında hipnoz olmuşlardır fakat yaşadıkları durumun hipnoz olduğunu bilmiyorlardır.

Hipnotizmada Neler Önemlidir?

Hipnotizma yapmadan önce sessiz sakin bir ortamda bulunulmalıdır. Hipnoz edilecek kişinin derdi ve sorunları hipnoz öncesi dinlenilmelidir. Hipnoz sırasında mümkün olduğunca konuşulmamalıdır. Çünkü konuşmalar beyin fonksiyonlarını hızlandırmaktadır. Hipnozun temel amacı beyin fonksiyonlarını yavaşlatıp uyku dışında da dinlenmesini sağlamaktır. Hipnoz nasıl yapılır sorusunu soranların çok yaptığı hatalardan biri hipnozdan çıkarken vücudu hızlı uyandırmaktır.

Hipnozdan aniden çıkan kişilerde hipnozun verdiği rahatlamanın kısa sürede sona erdiği gözlemlenmiştir. Bu da yapılan işlemlerin sadece zaman kaybı olmasını sağlamaktadır. Hipnozun düzenli yapılması da rahatlamanın kalıcı olmasını ve sakin kalma içgüdüsünü tetiklemektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir